BESEDA S KARIN LEDNICKOU
28. 11. 2024
V kulturním domě PZKO Kasowy uspořádala naše knihovna za velkého zájmu veřejnosti besedu s populární autorkou knih vycházejících z historie Těšínského Slezska Karin Lednickou. Moderátorem akce byl historik Daniel Korbel. Beseda vyvrcholila autogramiádou.
Spisovatelka se narodila v Karviné, vyrostla v Havířově a nyní žije v Ostravě. Dá se říct, že celý život strávila v regionu, jehož historii literárně zpracovává.
Debutovala v roce 2020 úvodním dílem trilogie Šikmý kostel. Druhý díl vyšel v roce 2021, třetí letos.
Trilogii doplňuje dokumentární drama Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie z roku 2022.
Za své knihy získala Karin Lednická řádku ocenění, například titul Kniha roku nebo Cenu ÚSTR za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin.

BEZPEČNOST V KYBERPROSTORU
12. 9. 2024
Pracovnice z Oddělení prevence Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje por. Bc. Lucie Galiová a nprap. Bc. Vladimíra Faferková nám přišly objasnit, jak se nestát terčem podvodníků.
V dnešní době je bezpečnost v kyberprostoru velmi ožehavým a důležitým tématem, proto všichni posluchači ocenili veškeré informace, poznatky i příklady, které jim byly předány.
Akce byla určená seniorům.

AUTORSKÉ SETKÁNÍ S DANUTOU CHLUP
5. 6. 2024
Setkali jsme se spisovatelkou paní Danutou Chlup, jež nás seznámila se svými novými knihami: „Podróże w niechciane“ a „Droga ku nadziei“. Obě svým dějem volně navazují.
Autorka ve svých románech mistrovsky smísila historická fakta a lidské příběhy z období druhé světové války. Představila také své první tři knihy: Jizvu, Varhaníka z mrtvé vesnice a Třetí terapii, které už jsou přeloženy i do češtiny a nacházejí se v našem fondu.
Setkání proběhlo v rámci Klubu Adama Wawrosze.

SPOLUPRÁCE SE ZŠ A MŠ MOSTY U JABLUNKOVA ŠK. ROK 2023-2024
2023 – 2024
Letos jsme pro MŠ připravili scénický program ztvárněný loutkovým divadélkem s názvem Snídal drak bramborák a následující setkání bylo s knihou Petra Horáčka: Nejkrásnější místo na světě.
Pro polskou MŠ jsme využili nabídky Františka Szymczysko a přizvali jej s jeho projektem Puzzle Tour – Legendy Těšínského Slezska.
Četlo se z knih Józefa Ondrusze.
Pro žáky základní školy bylo zajímavé setkání s Alexem Gajdzicou, který učí v Rumunském Banátu a přišel nám povyprávět o české menšině, která tam žije již 200 let. Navštívil nás i ilustrátor dětských knih Adolf Dudek a nakazil nás svou pozitivní náladou.
Pro prvňáčky je již samozřejmostí Pasování na čtenáře, které se uskutečnilo v červnu, kdy už malí čtenáři znají všechna písmenka. Tato akce se konala pro děti z 1.A a 1.B třídy z Mostů u Jablunkova, děti ze ZŠ na Hrčavě i děti ze třídy s polským jazykem vyučovacím.

S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA – SETKÁNÍ S JANOU FOFFOVOU
15. 5. 2024
Další setkání pro rodiče a jejich malé děti jsme připravili na květen. Našim hostem byla pedagožka volnočasových aktivit a trojnásobná maminka paní Jana Foffová.
Pracovala s dětskou knihou. Mohli jste se těšit na předčítání, cvičení, tvoření. Přesvědčila nás o tom, jakým krásným stmelujícím prvkem rodiny je právě kniha.

ČTENÁŘSKÝ KLUB
30. 4. 2024
Seznámili jsme se a podebatovali o knize známého novináře v Tomáše Etzlera, pohovořili o feel-good literatuře a novinkách tohoto žánru.

SETKÁNÍ S VERONIKOU MARTINKOVOU
12. 4. 2024
Seznámit nás se svou tvorbou přišla jablunkovská rodačka Veronika Martinková. Autorka, která nyní žije v Brně, nám představila své čtyři dosud vydané detektivní příběhy. Její knihy jsou klasické detektivky, ve kterých mistrně popisuje postup vyšetřování. Například v knize Odsouzen k smrti je každý den vyšetřování popsán, jak z pohledu muže vyšetřovatele, tak i náhled jeho kolegyně vyšetřovatelky a zároveň partnerky. Knihy jsou čtivé, „neteče v nich krev proudem“ a nechávají čtenáře napjaté do poslední chvilky příběhu.

HISTORIE BRAMBOR – HISTORIA ZIEMNIAKÓW
20. 3. 2024
Pan Józef Szymeczek z Nýdku, člověk, který se profesně zabývá historií, nám tentokrát poutavým způsobem přiblížil příběh rozšíření brambor v Evropě. Zavedl nás do XVI. století, kdy je na starý kontinent poprvé přivezli britští piráti, přes poměrně dlouhou dobu osvojování až k současnému využití brambor v domácnosti i průmyslovém sektoru. Upozornil i na negativní vjemy, jakými bylo uplatnění brambor při masové produkci alkoholu, což zapříčinilo rychlý nárůst alkoholismu mezi slezským obyvatelstvem v XIX. století. Setkání se uskutečnilo v rámci Klubu Adama Wawrosze.

KŘÍŽOVKY – KRZYŻÓWKI
16. 3. 2024
Březnová sobota je již tradičně věnována soutěži v luštění křížovek a hádanek.
Soutěž křížovek v českém i v polském jazyce probíhala v kategoriích:
• děti 4.-5. třída, 6.-7. třída, 8.-9. třída
• dospělí a mládež nad 16 let
České křížovky připravil pan Jaroslav Valkus,
autor mj. i křížovek v třineckém Hutníku.
Akce se velmi vydařila.

ČESKÁ MENŠINA 200 LET V RUMUNSKU
12. 3. 2024
Cestopisná přednáška, která nás zavedla do rumunského Banátu, kde žije česky mluvící obyvatelstvo. Život a zajímavosti z této oblasti nám přiblížil pan Alex Gajdzica, který žije v Banátu čtvrtým rokem. Působí na tamější škole jako učitel českého jazyka. Ve volném čase organizuje pro děti různé aktivity, zapojuje se do společenského dění, připravuje folklórní vystoupení a podílí se i na organizaci Festivalu Banát.
Poslechnout si poutavé vyprávění třineckého rodáka přišly i děti základní školy v dopoledních hodinách.

S KNÍŽKOU DO ŽIVOTA – SETKÁNÍ S ADOLFEM DUDKEM
11. 3. 2024
Knihovnu navštívil ilustrátor dětských knih Adolf Dudek v rámci projektu S knížkou do života. Během zábavného interaktivního odpoledne se děti seznámily s prací ilustrátora. Vystoupení mělo za cíl rozvinout u nejmenších fantazii a podnítit všechny jejich smysly, ale také pobavit, poučit, rozesmát i navodit dobrou náladu, což se bezpochyby povedlo.

DIKTÁT – DYKTANDO
21. 2. 2024
Mezinárodní den mateřského jazyka už tradičně slavíme psaním diktátů. Českým diktátem s názvem „Prázdniny“ nás provedla češtinářka Irena Klimasová. Polský diktát byl věnován autoru Władysławu Reymontovi, který před 100 lety obdržel Nobelovu cenu za román „Chłopi“. Diktovaly ho knihovnice z Regionální knihovny v Karviné. Každý si své chyby opravil sám a díky výkladu lektorek si zopakoval pravopisná pravidla.

KOLEDOVÁNÍ, KOLĘDOWANIE
10. 1. 2024
Přijít do knihovny na společné koledování, zanotovat si klasické koledy i „kantyczki“ od Adama Sikory z Jablunkova, které napsal na oslavu narození Páně, jste mohli 10. ledna. Ke zpěvu nás na klavír doprovodila Elwira Zwyrtek, na housle Renata Nová a na akordeon Karel Turek. Mohli jste se potěšit i vystoupením dětí obou základních škol.
